Reportáž – 5. Kolo OHL Sabinov – Ďačov (19.9.2020)

Ukončenie 7. ročníka okresnej hasičskej ligy sa tento rok malo odohrať 12.9.2020 v obci Plavnica. Žiaľ okolnosti to však zariadili tak, že sa kolo v Plavnici muselo zrušiť. Po diskusii o vzniknutej situácii, do ktorej sa zapojilo viacero zástupcov hasičských družstiev, bolo zo strany DHZ Ďačov (zástupca Matúš Tomko) ponúknuté riešenie, ktoré spočívalo v zorganizovaní zrušeného Finále OHL SB – 19.9.2020 na hasičskej trati v obci Ďačov. Finále OHL SB a zároveň 2. ročníka o pohár starostu obce Ďačov sa zúčastnilo 35 tímov, z toho 26 mužských a 9 ženských tímov, z toho 14 mimo ligových tímov. Predpoveď počasia nám zaklamala a nakoniec nám priniesla pekné a teplé počasie.

Na začiatok začneme ženskou kategóriou, ktorej sa zúčastnilo 9 tímov. Domáce juniorky si odbili premiéru práve na finále pred domácim publikom s ich prvým oficiálnym platným časom 29,70, začo sa im ušlo 9. miesto. Na 8. mieste skončili prskavky z Hrabkova, ktorým sa podarilo až v druhých pokusoch zapísať platný čas 23,39. Žlté blesky z Chmiňan si zapísali čas 21,75 a stačilo im to na 7. miesto. Mladé baby zo Šindliara nám otvárajú kategóriu 19-nástkových pokusov, ktoré si s časom 19,63 vybojovali 6. miesto. Ďalším mladým tímom sú dorastenky z Terne, ktoré sa nám tiež predviedli 19-nástkovým časom a to konkrétne 19,04, čo im zabezpečilo 5. miesto.  Na zemiakovej priečke sa umiestnili žienky z Vyšnej Šebastovej s časom 18,79. Tretia a bronzova priečka patrí ženám z obce Brezovica. Modelky si zapísali krásny výsledný čas 18,63 a zároveň aj 10 bodov do ligovej tabuľky. S mladými dorastenkami z Terne prišli aj ich zverenkyne a tie nám previedli útok s časom 18,41, v druhom pokuse si zapísala aj ich pravá prúdarka najlepší zostrek súťaže 17,16. Zlatú priečku si zaslúžili ženy zo Šarišských Michaľan, ktoré si zapísali výsledný čas z druhého pokusu 18,09 a zároveň aj odniesli putovný pohár.

V mužskej kategórii to je o čosi iné, keďže súťaže sa zúčastnilo až 26 mužských tímov. Na poslednom mieste sa umiestnili až 2 tímy s dvoma NP. Družstvo zo Šarišských Sokoloviec a borci z Lúčky sa tak nakoniec podelili o 25. miesto. O niečo lepšie sa viedlo domácim juniorom, ktorí v prvých pokusoch taktiež pocítili sklamanie z NP, no v druhých pokusoch už odhodlanejší zostrekli ich prvý oficiálny čas 24,67 a odniesli si 24. miesto. Vyšná Šebastová sa nám predstavila ako mimo ligové na 23. mieste s časom 20,80. Tesne pred nich sa šupli chalani z Chmiňan a tak časom 20,75 si vybojovali 22. miesto. Mužom z DHZ Kojatice patrí 21. priečka s časom 19,01. Domácemu A-tímu z Ďačova sa ako tradične súťaž pred domácim publikom nevydarila podľa ich predstav a tak si zapísali 18,86 a získali 18. miesto. Priečku pred nimi obsadil B-tím Veľkého Lipníka, ktorý s časom 17,48 obsadil 19. miesto. Kategóriu 16nástkovych pokusoch nám otvára mužstvo z Lipoviec s časom 16,95. DHZ Sulín svoj pokus ukončil v čase 16,69 čo im prinieslo celkove 17. miesto. Čas 16,65 v druhom pokuse, priniesol 16. miesto chlapcom z Olejníkova. Ďalším tímom sú chalani zo Žipova ktorým s časom 16,58 pripadlo 15. miesto. Muži  z obce Šarišské Michaľany sa s časom 16,36 dostali na 14-te miesto. Na 13. priečke sa umiestnili zástupcovia DHZ Bertotovce s časom 16,28. Muži z obce Krivany zhodili terče v čase 16,21 čo im vynieslo 12. miesto. Tentokrát to bolo smutné kolo pre mužstvo zo Šindliara, ktorý neobhájili predchádzajúce pódiové umiestnenia a tak si odniesli 11. miesto s časom 16,18. 16-nástkove pokusy nám uzatvára A-tím z Veľkého Lipníka a to konkrétne s časom 16,05, čo im stačilo na 10. miesto. Deviate miesto patrí mužom z Hendrichoviec, ktorí s časom 15,96 otvárajú aj 15-nástkové časy. Po nevydarenom prvom pokuse si mladý B-tím Hermanoviec napravili chuť v druhom kole a to s časom 15,79.  O priečku vyššie sa dostali Uzovské Pekľany B, ktoré si v druhom pokuse zapísali čas 15,52. Muži z Ekospolu si s časom 15,14 odniesli pekne 6. miesto. Plavnici, ktorá dáva pekné stabilné časy, sa u nás ušlo 5. miesto a to s časom 15,07. Hermanovciam sa u nás podarilo v prvých pokusoch si zabezpečiť 4. priečku s časom 14,79.

A poďme na pódiové umiestnenia:
Na 3. a bronzovom mieste s celkovým časom 14:68 (PP 14,41) sa umiestnili chlapi z Uzovských Pekľan, ktorí potvrdili ich tohtoročnú parádnu formu. DHZ Žakovce po menšej obmene kádra a s neúspešným 2. pokusom predsa odniesli krásne 2. miesto s časom 14,44 (LP 13,88!). Každý bol presvedčený, že tento rok si z Ďačova sošku pre najlepšieho prudára odnesú Žakovce, no Vtáčkovce všetkých vyviedli z omylu. Vtáčkovce s časom 13,80 prekonali rekord trate a taktiež si odniesli 1. miesto s putovným pohárom. Sošku za najlepšieho prúdara si odniesol z tohto tímu ľavý prúdar, ktorý v prvom pokuse zostrekol terč v neuveriteľnom čase 13,60!

Počas prestávky medzi prvým a druhým kolom bola pripravená každoročná súťaž pre divákov a súťažiacich v pití piva. Zo žien bola najrýchlejšia zástupkyňa z DHZ Šarišské Michaľany, ktorá si aj v tejto súťaži odniesla zlatu priečku a z mužov zatiaľ utajený výherca z Ďačova. Taktiež prebehlo žrebovanie exhibičných útokov, čo je novinka v tejto ligovej sezóne. Deti žrebovali súťažiacich na jednotlivé pozície, ktorí po ukončení súťažných útokov previedli ako im to ide aj bez ich parťákov. Z dvoch mužských výberov sa nám ani jeden neukončil podľa predstav a to s takzvane NP. Žensky výber sa už naopak prezentoval s platným časom 24,08.

Víťazom mužskej a ženskej kategórie gratulujeme!!!