Reportáž z 1. kola OHL SB – Uz. Pekľany (3.5.2015)

Po dlhom ,,behu“ zakladateľov OHL SB, po niekoľkých rokovaniach a zhromaždeniach s myšlienkou založenia Okresnej hasičskej ligy Sabinov sme sa v nedeľu, 3.5.2015 o 13:05 hod. dočkali prvého útoku, 1. kola OHL SB v novodobej histórii.

Súťaže sa zúčastnilo 26 družstiev, 20 v mužskej kategórii a 6 družstiev v ženskej kategórii. Mužstvá boli zastúpené šiestimi okresmi a to: SB, BJ, PO, LE, KK a KS.

Celé to odštartovalo domáce družstvo z Uzovských Pekľan, ktorému sa po únavných prípravách trate a bufetu prvý pokus vôbec nevydaril. S časom 23,20s nenasadili žiadnu laťku! No čo nevyšlo v prvom pokuse, vyšlo v druhom a chalani časom 14,78s obsadili v silnej konkurencii pekné tretie miesto. Nasledovali hasičky z Lúčky, ktoré časom 22,83s z prvého pokusu obsadili nakoniec štvrté miesto. Po nich prišlo ženské družstvo z Jarovníc a časom 20,26s v prvom kole, obsadili krásne druhé miesto. Na druhý neplatný pokus už nikto nehľadel.

Aj keď sa Brezovickej mašinke v prvom kole nechcelo naskočiť, nakoniec to prúdarky zostrekli za 20,51s, čo im aj po neplatnom druhom pokuse vynieslo pekné tretie miesto. Na štart sa postavil aj tím z Hrabovca, ktorý dosahuje pekné výsledky aj vo VHSL, ktorú otvorenie sezóny ešte len čaká 10.5.2015 v Kecerovciach a nebolo tomu inak ani u nás. Predviedli parádny pokus s časom 14,89s, aj ,,zničili“ Paľovi Tvarovskému svetlo na pravom terči. Nakoniec sa ukázalo, že to vôbec nebude najlepší čas prvého kola. Hrabovec v druhom pokuse zlepšil svoj čas na nádherných 14,10s a na začiatok sezóny mu to vynieslo zlatú priečku v Pekľanoch. Chalanom ešte ďakujeme za zapožičanie nafukovacej brány, ktorá zveľadila našu súťaž.

Nasledoval Fire Racingsport, ktorý so svojím časom v prvom kole 14,98s a následným NP v druhom kole obsadili siedme miesto. Chalani z FRS mali v Pekľanoch trocha viac smoly, keď pri druhom pokuse ich čerpadlo nevydržalo silu a tlak vody a prasklo po obvode, čo spôsobilo prevrátenie celého stroja. Čo čert nechcel, v Pekľanochsa sa im ešte stratili aj kľúče od auta, ktoré sme všetci hľadali všade, no nenašli sa. Možno ich už nejaký spoluobčan používa, ako kľúče od svojho ,,legálneho“ príbytku.

Ďalším na štartovej listine bolo družstvo z Krivan, ktoré s časom 16,89 v druhom pokuse obsadilo konečné trináste miesto. Po nich prišli naši dobrí kamaráti z Vyšnej Vole, ktorý nám zapožičali časomieru, no s dvoma neplatnými pokusmi sa im nedarilo. Ale vďaka im že spestrili našu štartovnú listinu. Hasiči z Milpoša mali ambície umiestniť sa na popredných miestach, čo po veľkej smole a čase 16,73s z prvého kola stačilo len na jedenáste miesto. Chlapcom tiež patrí vďaka za zapožičanie oplotenia trate.

Ženy zo Šarišských Michalian na nás zaútočili s parádnymi novými dresami, pri ktorých viacerým ľuďom spadla sánka. Ženy z Michaľan obsadili v ženskej konkurencii piate miesto s časom 26,12s z prvého kola. Nasledovali Bijacovce, ktoré svojimi výkonmi pútajú pozornosť v RHLS, no s časom 18,05s v Uzovských Pekľanoch obsadili 16. miesto.

Na štart sa postavili chlapci z Lúčky a každý hneď spozornel. Bolo sa na čo pozerať, keď v prvom kole dosiahli najlepší čas 14,21s, ale v konečnom poradí to stačilo ,,len“ na výborné druhé miesto. Hasičky z Hrabovca vybehli na trať a hneď v prvom kole si časom 18,27s vybojovali prvé miesto v ženskej kategórii. Po nich vyštartovali muži zo šarišských Michalian taktiež v nových dresoch, no čas 23,54s stačil iba na osemnáste miesto. Karty v poradí chceli zamiešať aj hasiči z Jakubovan, ktorí s novou mašinkou od pána Váleka dosiahli čas 16,88s a obsadili dvanáste miesto v celkovom poradí.

DHZ Jarovnice, ktorým sa taktiež prevrátil stroj na základni, no aj napriek tomu zostrekli terče za 20,97s ukončili súťaž na 17. mieste. Nasledoval Ľubovec, ktorý sa vrátil do pôvodnej zostavy a má veľké ambície vo VHSL. V Pekľanoch dosiahli čas 14,90s a skončili na piatom mieste. Po nich prišli chlapci z Ražňan, no po dvoch neplatných pokusoch obsadili poslednú priečku spolu s V. Voľou, no aj napriek tomu ďakujeme za účasť. DHZ Komárov vyštartoval na trať veľmi rýchlo, no s časom 16,12s v druhom kole, obsadili deviate miesto.

Ženy s Krivan, na ktoré sa tešilo nejedno oko diváka a ktorým robila problémy hlavne krátka nádrž na vodu, sa dvoma neplatnými pokusmi umiestnili na poslednom šiestom mieste. Na trať sa postavilo aj družstvo Žakoviec a každý čakal čo nám predvedú chalani z pod Tatier. Ukázali nám, že to vedia a s časom 14,86s obsadili pekné štvrté miesto. Muži z Hermanoviec predviedli pekný útok, ale s časom 15,46s obsadili len ôsmu priečku. Po nich nasledovali susedia z Bertotoviec, ktorým čas 16,95s priniesol len štrnáste miesto.

Chlapi z DHZ Žehňa, ktorí boli organizátorom 1. kola OHL Prešov prišli skúsiť šťastie aj do nášho okresu, žiaľ čas 16,29s stačil len na desiatu priečku. Predposledným mužstvom na štartovnej listine bola Brezovica a po menších problémoch obsadila 15. miesto s časom 17,34s. Nakoniec dorazila aj partia zo Sveržova. Chalani, ktorí po prebdenej a pretancovanej noci na hasičskom bále u nich doma, boli vo forme a zostrekli taktiež štrnástku. S časom 14,98s obsadili šieste miesto. Klobúk dole, že to všetko zvládli.

Po ukončení všetkých pokusov, sa súťaž vyhodnotila a každý odchádzal zo súťaže s dobrým pocitom – krásne zorganizovanej súťaže.