Rozhovor s Dominikom Šimom alias Shagy2301

Sezóna sa pomaly, ale isto blíži, preto by sme začali otázkou, aké novinky od vás môžeme tento rok čakať? Napríklad na portáli firesportresults.shagy2301.sk? Budú na tomto portáli nejaké špecifické veci, ktoré budú fungovať len pre OHL SB?
V prvom rade by som chcel poďakovať za možnosť, podeliť sa o svoje postrehy s účastníkmi a fanúšikmi OHL SB. Tento rok plánujem v prvom rade znova o niečo vylepšiť videá, čo pravdepodobne zahrnie aj publikovanie videí v rozlíšení 4k (tu ešte budem robiť testy či to nezhorší kvalitu pre Full HD). Portál FireSportResults bude tiež vylepšený. Na ňom som vo veľkej miere zapracoval na veciach, ktoré ľudia nevidia, ale ktoré zvýšia rýchlosť. Z viditeľný noviniek by som vypichol asi stránku s info o tíme, ktorá bude sumárom informácií o danom tíme, ktoré sú obsiahnuté v databáze portálu. Ďalšou novinkou je pridanie priebežného výpočtu bodov v lige, čo určite pomôže komentátorom hlavne na finálových kolách, kde si vedia pozrieť ako aktuálne poradie na súťaži zamieša poradie v lige. Pre samotnú OHL SB chystám aj výpočet v rámci Pohára Mareka Sedláka, aby to bolo kompletné.

Okrem portálu sa na súťažiach venujete hlavne foteniu a točeniu videí, máte aj v tejto oblasti novinky? Bude aj túto sezónu u vás platiť, že videá zo súťaže budú do 24 hodín na Youtube? A ako to vlastne všetko stíhate spracovať?
Ako som už spomenul, analyzujem či bude pre mňa akceptovateľné nahrávať na Youtube 4k videá, čo by bola asi najväčšia výhoda. Od minulého roka som pridal do videí popisky a časy, čo si myslím veľa ľudí uvítalo. Tento rok sa plánujem zamerať trochu na farby vo videu, aby boli ešte živšie a príjemnejšie.
Fotky za mňa primárne fotia hlavne moje kamarátky Monika, Nikoleta či Tamara, za čo im chcem aj touto cestou poďakovať. V tejto oblasti nechystám žiadne zmeny.
Samozrejme bude mojou snahou nahodiť videá vždy čo najskôr, a to nie len kvôli divákom, ktorí rýchle zverejnenie ocenenia, ale aj kvôli mojej pracovnej vyťaženosti v priebehu zvyšku týždňa, keď už nemám toľko času.
A ako to teda stíham? Jednoducho som si vytvoril určitú rutinu, ktorú keď dodržiavam, som schopný spracovať jedno video do dvoch minút. V tomto smere mi pri pridávaní časov do videa pomáha portál FireSportResults, kde mám výsledky zapísané hneď počas súťaže. Pri fotkách je zase najdlhšia časť vôbec vybrať tie správne, čo je zväčša tak na polhodinu až hodinu práce.

Nemáte niekedy pocit, že ak sa z akýchkoľvek dôvodov nepodarí splniť 24h záväzok zverejnenia videí, ľudia začnú vypisovať otázky tipu: “Prečo ešte nie sú videá na Youtube?”, “Kedy už konečne tie videá zverejníš?” a podobne? Neotravuje vás to?
Áno občas je to tak, raz už som dokonca napísal aj jeden status, kde som to aj ľuďom vytkol. Aktuálne už som ale v štádiu kedy všetky podobné otázky rovno ignorujem. Ak náhodou z nejakého dôvodu nestihnem videá nahodiť včas, viem už dopredu, že to nestihnem a oznámim to aj na svojej facebookovej stránke. Takže už ma to neotravuje ako v minulosti.

Akú foto a video techniku máte pripravenú pre túto sezónu?
Rovnakú ako minulý rok. Tento rok v tejto oblasti nechystám nejaké zmeny. Teda ostávam verný svojej kamere Canon XF405 a foťáku Canon EOS 80D v kombinácii s Tamron 70-200/2.8 G2 a Sigma Art 18-35/1.8.

Aký je váš názor na OHL Sabinov ako celok?
OHL Sabinov vnímam aktuálne ako dobre fungujúci projekt, ktorý pevne verím bude fungovať aj naďalej.

Čo sa vám na OHL Sabinov páči? Napríklad nejaké veci, ktoré ste v iných ligách nepostrehli?
To je trochu ťažké hodnotiť, ale čo ja osobne vítam je, že Výbor OHL SB sa zúčastňuje ako začiatkov, tak aj koncov súťaží v čo najvyššom počte, čo nie je až tak bežné. Veci ako spolupráca medzi družstvami či pripravenosť tratí je viac menej vo väčšine trochu lepších líg rovnaká.

Čo by ste poradili Výboru pre ďalšie zlepšenie ligy?
Neviem či je potrebné snažiť sa ešte niečo zlepšovať. Čo by som ale odporúčal je, aby sa Výbor stále snažil byť medzi súťažiacimi, komunikovať s nimi čo najviac a prípadne si vychovávať aj svojich nástupcov, aby bola kvalita ligy zachovaná aj v budúcnosti.

Máte v hlave nejaký highlight alebo spomienku, ktorá vám pripomína OHL Sabinov?
Ťažko povedať, ale asi odhodlanosť celého DHZ Lúčka pri finále v roku 2017, keď po prietrži mračien dokázali trať znovu pripraviť aby bola podľa pravidiel.

Mnoho ľudí možno nevie, čo vlastne robíte mimo kamerovania a fotenia v reálnom živote. Aké sú vaše záľuby a čo na tento váš “hasičský koníček” hovoria rodinní príslušníci?
Som softvérový vývojár v jednej firme, kde vyvíjame informačný systém pre správcov budov. Medzi moje záľuby patrí napr. aj cyklistika či najnovšie tenis. A čo hovorí na hasičský koníček rodina? Už môj dedo bol príslušníkom Dobrovoľnej požiarnej ochrany a v súčasnosti sú aj môj otec a brat aktívnymi zásahovými členmi našej domácej DHZ. Takže u nás je tá hasičská atmosféra v celej rodine.

Oplatí sa Vám počas súťaží stáť za kamerou, aj keď je vonku horúco, zima, udierajú blesky či je vonku búrka?
Pravdu? Neoplatí. Ale baví ma to. Vyjdem trochu von a aspoň sa nenudím.

Obetujete celé “svoje” leto videám a fotkám , alebo si viete už dopredu určiť nejaké dni voľna, kedy máte čas aj pre seba?
Vždy sa nájde nejaký ten jeden/dva víkendy, kedy mám voľno. Ale inak áno, obetujem leto videám a fotkám. V zime si ale poriadne oddýchnem a leto môže znova pokračovať.

Úplne na záver by sme chceli počuť vaše tipy na celkových víťazov oboch kategórií v lige, no aj v Pohári Mareka Sedláka za najvyrovnanejšie výkony.
Tak toto je naozaj ťažká otázka, hlavne takto pred sezónou, ale pevne verím, že v ženskej kategórii to bude minimálne tak napínavé ako minulý rok. Víťazstvo by som tento rok prial asi ženám zo Šindliara, ktorým to minulý rok ušlo len o kúsok a zaujíma ma, či by prelomia víťaznú šnúru žien z Lúčky, ktoré bude určite ťažké prekonať. U mužov je to náročnejšie, tam je okruh favoritov širší, ale úprimne by som to prial chalanom z Lúčky, ktorí túto ligu vyhrali naposledy v roku 2014. K Poháru Mareka Sedláka poviem len toľko, že držím palce, aby boli výsledky čo najtesnejšie a sumárne časy jednotlivých tímov čo najnižšie, teda bez neplatných pokusov.

Pánovi Dominikovi Šimovi ďakujeme za tento zaujímavý rozhovor a tešíme sa na jeho naozaj skvelé fotky a videá. A vy, milí priaznivci OHL SB, zostáva nám už len pár dní do otvorenia súťažnej sezóny 2019. Využite tento čas produktívne, pracujte na sebe, aby ste boli so svojimi výsledkami spokojní. Tešíme sa na Vás!