Rozhovor s Líviou Jankaninovou – reprezentantkou SR v hasičskom športe

Milí priatelia, prinášame vám rozhovor s Líviou Jankaninovou – členkou ženského reprezentačného výberu Slovenska na Majstrovstvách Sveta v ruskom Saratove.

Lívia je platnou členkou ženského družstva DHZ Chminianska Nová Ves a po uplynulých MS v Saratove aj novou držiteľkou slovenského rekordu vo výstupe do druhého podlažia cvičnej veže v kategórii ženy.

  1. Čo práve teba priviedlo k hasičskému športu a kedy to bolo?

Bolo to ešte na základnej škole, kedy ma vedúci krúžku kolektívu mladých hasičov  zavolal či sa nechcem pripojiť k ich družstvu. Tak som sa k nim pridala a vydržalo mi to až dodnes.

  1. Keďže sme ťa počas ligovej sezóny mohli vidieť na viacerých postoch, máš nejaký, ktorý je ti srdcu najbližší?

Teraz môžem povedať, že som si okrem stroja vyskúšala  už všetky posty, ale najviac ma baví prúd. No každý post je dôležitý.

  1. Ako sa Ti podarilo stať sa platnou členkou reprezentačného družstva žien?

Ľahko, no zároveň ťažko. Ľahko v tom smere, že stačilo prísť na prvé sústredenie, ktoré bolo otvorené pre všetkých záujemcov HŠ (hasičského športu). Na tomto sústredení, ktoré sa konalo koncom októbra, sme podstúpili testovanie fyzických zdatností (skok do diaľky, beh na 30m, beh na 100m a pod.) a oboznámili sme sa s disciplínami HŠ. Ťažšia fáza nastala po tomto sústredení, kedy sme sa spolu s Majkou rozhodli zamakať a dostať sa na úroveň “starých” reprezentantiek. Podarilo sa nám to vďaka nášmu odhodlaniu, vytrvalosti, snahe a obetavosti.

Bola to dlhá, miestami ťažká, no každopádne pekná cesta za snom.

  1. Už počas prípravy na MS, sme mohli vidieť v tvojom podaní skvelé výkony, čo sa potvrdilo aj priamo v Ruskom Saratove, kde si časom 8:02 pokorila slovenský rekord v ženskej kategórii. Aké pocity si mala po prekonaní tohto rekordu?

Boli to pocity spokojnosti, no zároveň nespokojnosti, pretože tí ktorí ma poznajú vedia, že som sebakritická a stále chcem zo seba vytiahnuť viac.

  1. Čo sa ti na MS v Rusku najviac páčilo a naopak, čo možno nepríjemne prekvapilo? Máš aj nejaké pikošky z celkovej organizácie, mesta Saratov, repre tímu a podobne?

Najviac sa mi páčila partia. Spoznala som tam skvelých ľudí, vďaka ktorým boli tieto MS výnimočné. Boli to moje prvé MS, tak mi je ťažké vyjadriť sa k organizácii, keďže to nemám s čím porovnať. Nepríjemným prekvapením bola príliš mäkká savica , ” vďaka”  ktorej sme si neodbehli prvý pokus. Jednou z pikošiek boli zásnuby členov slovenskej reprezentácie (Eriky Bolfovej a Jakuba Pavelku), ktorým prajeme šťastnú cestu spoločným životom.

  1. Máš v hasičskom športe či už na ligovej, alebo reprezentačnej úrovni nejaké sny?

Aby sa sny splnili, tak sa nemajú prezrádzať, ale môžem povedať, že veľa snov týkajúcich sa HŠ sa mi už splnilo.

  1. Všetci sme už určite postrehli, že si skvelá hasička, no prezraď nám, čo robíš v osobnom živote, aké máš ďalšie záľuby a záujmy. prípadne plány do budúcna?

Donedávna to bol kolotoč škola – práca – tréningy. Teraz to bude už len práca, oddych a neskôr začnem s tréningami. Medzi moje záľuby patrí okrem športu aj fotografovanie. Mne plány nevychádzajú, takže neplánujem.

  1. Čo by si na záver tohto rozhovoru odkázala všetkým, ktorí by možno chceli začať s “hasičinou”?

Za pokus nič nedáte. Ak sa tomu chcete venovať, tak sa tomu venujte a nehľadajte výhovorky ale riešenie. Ale hlavne to robte s radosťou.

Lívia, za tento rozhovor Ti veľmi pekne ďakujeme a samozrejme aj naďalej Ti budeme všetci veľmi silno držať prsty v ceste za tvojím hasičským snom!
Veľmi nás teší, že v našej #ohlsbfamily máme aktuálnu slovenskú rekordérku!

Instagram: livia_jankaninova

Zdroj foto: FireTv