Aká bola OHL SB sezóna 2021?

Kto nechce hľadá výhovorky a kto chce hľadá tú správnu cestu. My sme v súťažnej sezóne 2021 tú cestu našli, cestu, ktorá otvorila brány OHL SB každému družstvu, ktoré sa zúčastnilo čo i len jedného ligového kola. Naša OHL SB family sa tak rozrástla o veľa nových členov.

Keďže situácia okolo „covidu“ nám neumožňovala odštartovať sezónu, na akú sme boli zvyknutí, prišiel výbor OHL SB s nápadom súťažiť v znamení OHL SB CORONA CUPU – ligovej sezóny v bojových podmienkach. Nápad bol s malou dušičkou odprezentovaný na Jarnej schôdzi, ktorá sa kvôli opatreniam konala v čase, kedy by sme za iných podmienok mali už pár súťaži za sebou. Bolo potrebné rátať s možnou karanténou hociktorého člena akéhokoľvek družstva, preto boli do pravidiel pre tento rok zapracované špeciálne výnimky:

• zrušil sa účastnícky poplatok v lige,
  • do ligy bolo zapojené aicky každé družstvo, ktoré sa zúčastnilo ligového kola,
  • zrušil sa odpočet bodov za požičanie súťažiaceho,
  • zrušil sa odpočet bodov za neúčasť na nástupe alebo vyhodnotení.

Nápad bol predložený, schválený, ostávalo už len nájsť dobrovoľníkov, ktorí by boli ochotní aj napriek nepriaznivej situácii zorganizovať  súťaž. Našťastie chuť súťažiť zvíťazila nad strachom z večne sa meniacich opatrení a organizátori ligových kôl sa našli. A tak sme sa o niekoľko týždňov mohli postaviť na štartovnú čiaru a prežiť ten moment počas požiarneho útoku. Je potrebné podotknúť, že všetky ligové kola sa behali na tratiach s tvrdým nábehom, čo môžeme hodnotiť len pozitívne (v tomto prípade pozitívne znamená dobre).

Sezóna odštartovala 25.7.2021 v Hermanovciach kde si svoje sily zmeralo 29 mužských a 10 ženských družstiev. Začiatok sezóny to bol skvelý, družstvá sa po dlhej zimnej prestávke konečne vrátili na súťažnú trať a oprášili svoje náradie. Trať bola pripravená parádne a dokonca sa tam podarilo prelomiť rekord najlepšieho zostreku v ženskej kategórii. Rekordný čas 16,94 svedčí o tom, že si na Hermanovskej trati zmerali svoje sily naozaj kvalitné družstvá.

O druhé kolo sa postarali chlapci z Ďačova. Konalo sa 8.8.2021 a zúčastnilo sa ho 11 ženských a 27 mužských družstiev. DHZ Vtáčkovce sa na tomto kole postarali o rekord trate a zároveň aj o rekord Ligy.  Svoj súťažný pokus ukončili v čase 14,00. Veríme, že budúci rok bude aj táto hranica štrnástkvého času prekonaná. Rekordný čas padol aj v ženskej  kategórii a to u žien zo Spišského Štvrtku. Týmto ženičkám priniesla rýchla trať v Ďačove krásny čas 17,31.

Tretie kolo sa konalo u borcov z Lúčky. Svoje sily si na ňu prišlo zmerať 22 mužských a 7 ženských družstiev. Ako každý rok, na súťažiacich čakala trochu náročnejšia ale zato výborne pripravená kvalitná  trať a určite nesklamal ani bohatý výčap a občerstvenie. Na tejto súťaži s nami výborne spolupracovalo aj počasie, keďže sa súťažné pokusy podarilo odbehnúť ešte za krásneho slnečného počasia, ktoré neskôr vystriedal riadny lejak.

Posledné dve ligové kolá si vzali za úlohu zorganizovať hasiči z Plavnice. Ušili si na seba riadny bič a zorganizovali hneď dvoj kolo – dennú a nočnú súťaž s krycím názvom „Hasičský deň v Plavnici“.

Dennej  súťaže sa zúčastnilo 25 mužských a 12 ženských družstiev. Priaznivci hasičského športu si mohli vďaka nášmu Shagymu a portálu dobrovolnihasici.sk, celú súťaž pozrieť aj online prostredníctvom priameho prenosu. Táto súťaž mala dokonca aj svojho maskota – panáka Feriho, ktorý robil spoločnosť komentátorom a celé dianie na trati sledoval skalným pohľadom. Kvalitne pripravená a rýchla trať priniesla ďalší z rekordov, tento krát išlo o najlepší zostrek u mužov – krásnych 13,73 zasvietilo na ľavom prúde pri prvom pokuse chlapcov z Ekospolu.

Po ukončení dennej súťaže nasledovali exhibičné pokusy. Výbor OHL SB vybral najlepších adeptov z mužskej a ženskej kategórie a zostavil tak dve družstvá. Ďalšie dve družstvá vybrali losovaním zástupcovia jednotlivých družstiev. Exhibičné výbery potvrdili že aj napriek tomu, že každý svoj post ovláda dokonale k úspechu na trati je potrebné mať vedľa seba tých správnych ľudí.

Počas prestávky medzi dennou a nočnou súťažou bola pre mlade nádeje hasičského športu pripravená   trať v štýle detského železného hasiča. Náročné úlohy a prekážky sa rozhodlo pokoriť 22 detí. Išlo im to výborne a keď vyrastú, určite sa nemusíme báť o budúcnosť hasičského športu.

Nočná súťaž, ktorá nasledovala, bola po prvý krát v histórii OHL SB braná ako ligové kolo. A bolo to zároveň aj finále OHL SB CORONA CUPU. Ako to už na nočných súťažiach býva, behalo sa iba na jeden súťažný pokus. To dodalo finále tie správne grády, kdeže ešte nebolo všetko rozhodnuté a tak jeden útok mohol zaručiť stupienok víťazov alebo poslať družstvo na chvost tabuľky. Tma a napätie sa dali počas celej súťaže krájať. Po odbehnutí 24 mužských a 13 ženských družstiev bolo o všetkom rozhodnuté a nasledovalo veľkolepé vyhodnotenie nočnej súťaže a taktiež aj celej súťažnej sezóny.

Tabuľka s bodovým hodnotením ukázala, že v ženskej kategórii kraľovali požiarnemu útoku ženičky z Terne. V tesnom závese za nimi boli ich nasledovníčky – Terňa dorastenky a bronzovú priečku so skvelými výkonmi obsadili dievčatá zo Šindliara.

V mužskej kategórii sa na vrchol tabuľky dostali muži z Ekospolu, striebornú priečku obsadili muži Vtáčkovce a tretie miesto v celkovom hodnotení patril mužom z Uzovských Pekľan.

Ani súťažiaci, ktorým sa nepodarilo obsadiť stupienky víťazov však neobišli naprázdno. Vďaka našim sponzorom boli odovzdané pätnástim družstvám v mužskej a siedmim družstvám v ženskej kategórii  vecné ceny v hodnote viac ako 4000€ – to si zaslúži súkromný potlesk od každého, kto dokáže tento článok prečítať až sem. Sponzorom sme naozaj vďační a veríme, že s ich podporou môžeme počítať aj naďalej.

Keďže sme si už podvedome zvykli každý deň počúvať nové čísla, poďme si aj my na záver v číslach zrekapitulovať čo sa počas tejto netradičnej sezóny udialo: